iSport.cz – Šéf kuželek o průzkumu: Šok, ale má to logiku. Touží po hale malých sportů

12.10.2021

Rozhovor iSport.cz s prezidentem ČKA o aktuálním průzkumu Národní sportovní agentury.

Prezident českých kuželkářů reaguje na výsledky průzkumu: Pro skupinu po práci jsme ideální sport | koláž iSport.cz

Kuželky jsou podle Národní sportovní agentury spolu s bowlingem nejpopulárnějším sportem v Česku, pokud jde o aktivní provozování. Prezidenta České kuželkářské asociace Jiřího Jančálka informace překvapila, ale nakonec jí rozumí. "Pro partu po práci jsme ideální," říká v rozhovoru pro iSport. V mezinárodním měřítku patří čeští kuželkáři ke světové špičce a pořádali i úspěšné MS, přesto ví, že patří mezi malé sporty s nižším zájmem. Jejich šéf ale má zajímavý plán, jak to vylepšit.

Podle průzkumu NSA je váš sport nejpopulárnějším v Česku co do aktivního sportování. Jak jste na výsledky reagoval?
"Přiznám se, že v první fázi mě to zaskočilo, byl to menší šok. Kuželky a bowling v našem prostředí nejsou na výsluní mediálního zájmu, ale když jsem o tom začal trošku přemýšlet, myslím si, že to má svojí logiku. Kuželky i bowling mají velikánskou výhodu, v té nesportovní části je mohou hrát všichni, muži, ženy, sportovci, laici. Mohou se zapojit i hendikepovaní. Když je parta lidí po práci a nechce jenom sedět, ale taky mít nějakou aktivitu a u toho si popovídat, na to jsou kuželky a bowling úplně ideální sporty. A v otázce, kterou jsme vyhráli, se NSA ptala široké veřejnosti. Sportovní i nesportovní."

Kdybyste nevěděl konečné pořadí, kam byste kuželky tipoval?
"Na čelo bych nás nedával, to bych byl asi trochu sebekritičtější, ale když jsem si to rozebral, měli bychom být někde v popředí. Některé sporty jsou určitě daleko zajímavější, ale horko těžko je někdo bude provozovat. Třeba teď je ME v rychlobruslení, které je určitě zajímavé pro řadu diváků, ale málokdo ho teď půjde dělat v rámci své aktivity."

Jak velké svazy mají kuželky a bowling? U bowlingu je to podle webových stránek kolem pěti tisíc členů, kolik máte vy?

"My jsme okolo sedmi a půl tisíce členů. V Česku jsme silnější než bowling, je to dané i historicky. Kuželky jsou tu víc než 80 let, od roku 1937, ale bowling se začal sportovně rozvíjet až po Revoluci. První dráha byla v Praze asi v roce 1986 nebo 1988. Leckterý olympijský sport by nám takovou základnu záviděl a máme i opravdu hodně soutěží nejen u dospělých."

zdroj: kuzelky.cz/clanek.php?id=3295